Pr 53 40.0 Km over Pr 906 1.8 Km
Fair Condition29 years old17,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 5.70 Km NE Of Yabucoa |
| Carries | Pr 53 40.0 Km |
| Crosses | Pr 906 1.8 Km |
| Coordinates | 18.07804, -65.83849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 526.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025241 |