Pr 3 91.95 Km over Aguacate Creek
Poor Condition106 years old8,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 5.5 Km N E Of Yabucoa |
| Carries | Pr 3 91.95 Km |
| Crosses | Aguacate Creek |
| Coordinates | 18.08694, -65.85417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 144.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001291 |