Pr 53 40.2 Km over Guayanes River
Good Condition29 years old17,900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 6 Kms. N.e. Of Yabucoa. |
| Carries | Pr 53 40.2 Km |
| Crosses | Guayanes River |
| Coordinates | 18.06459, -65.84578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 8316.9 ft (2,535 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Area | 46897.5 sq m |
| Main Spans | 75 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,900 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 025251 |