Off Pr 391 2.6 Km over Tallaboa River
Poor Condition61 years old125 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | 2.5 Km N E Of Pe¥uel |
| Carries | Off Pr 391 2.6 Km |
| Crosses | Tallaboa River |
| Coordinates | 18.06987, -66.70036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.5 ft (10.2 m) |
| Max Span | 3.9 ft (1.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 95.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015931 |