Urban Local Road over Mabu Creek
Good Condition21 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | Route To Humacao |
| Carries | Urban Local Road |
| Crosses | Mabu Creek |
| Coordinates | 18.14806, -65.81753 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.4 ft (16.9 m) |
| Max Span | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 309.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 027751 |