Pr 9901 over Camino Nuevo Creek
Good Condition13 years old7,135 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 7.15 Km NW Of Yabucoa |
| Carries | Pr 9901 |
| Crosses | Camino Nuevo Creek |
| Coordinates | 18.03673, -65.84427 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 142.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,135 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029831 |