Pr 901 4.1 Km over Laja Creek
Fair Condition71 years old4,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 4 Km East Of Yabucoa |
| Carries | Pr 901 4.1 Km |
| Crosses | Laja Creek |
| Coordinates | 18.03896, -65.84295 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 69.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 007381 |