City ST 0.30 Km over Guayanes River
Fair Condition50 years old900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | Juan Rodriguez ST 0.3 Km |
| Carries | City ST 0.30 Km |
| Crosses | Guayanes River |
| Coordinates | 18.05651, -66.71906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 411.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017121 |