Pr 383 0.9 Km over Cedro Creek
Fair Condition62 years old400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | 1 Km West Of Pe¥uela |
| Carries | Pr 383 0.9 Km |
| Crosses | Cedro Creek |
| Coordinates | 18.05535, -66.72842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 101.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008691 |