Pr-3132 over Tallaboa River
Fair Condition20 years old8,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | 1 Km. S.e. Of PeÑuel |
| Carries | Pr-3132 |
| Crosses | Tallaboa River |
| Coordinates | 18.04948, -66.72086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 679.8 ft (207.2 m) |
| Max Span | 117.5 ft (35.8 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 4040.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,700 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 027891 |