Off Pr 132 0.1 Km over Tallaboa River
Fair Condition26 years old8,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | 1 Km At East Of Pe¥u |
| Carries | Off Pr 132 0.1 Km |
| Crosses | Tallaboa River |
| Coordinates | 18.05064, -66.71826 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 326.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,400 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 026571 |