Off 383 0.5 Km over Cedro Creek
Fair Condition32 years old400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | 0.5 Km N.w. Of Pe¥ue |
| Carries | Off 383 0.5 Km |
| Crosses | Cedro Creek |
| Coordinates | 18.05502, -66.72642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 64.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 023931 |