Off Pr 132 14.3 Km over Celba Creek
Good Condition21 years old16,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | 2 Kms. East Penuelas |
| Carries | Off Pr 132 14.3 Km |
| Crosses | Celba Creek |
| Coordinates | 18.05126, -66.70637 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.5 ft (29.1 m) |
| Max Span | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 282.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 027471 |