Pr 386 0.3 Km over Guayanes River
Fair Condition57 years old3,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | 1.5 Km North Of Pe¥u |
| Carries | Pr 386 0.3 Km |
| Crosses | Guayanes River |
| Coordinates | 18.06561, -66.72650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 131.6 ft (40.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 413.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010561 |