Off Pr 132 10.9 Km over Guayanes River
Poor Condition50 years old900 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | 3 Km North Of Pe¥uel |
| Carries | Off Pr 132 10.9 Km |
| Crosses | Guayanes River |
| Coordinates | 18.06094, -66.72270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 97.1 ft (29.6 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 233.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017111 |