Pr 119 35.2 Km over Culebrinas River
Poor Condition107 years old7,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 0.5 Km S E San Sebastian |
| Carries | Pr 119 35.2 Km |
| Crosses | Culebrinas River |
| Coordinates | 18.32947, -66.98561 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 114.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1919 (reconstructed 1964) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002561 |