Pr 10 47.1 Km over Caguanas River
Good Condition34 years old11,300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 4.5 Km North Of Utuado |
| Carries | Pr 10 47.1 Km |
| Crosses | Caguanas River |
| Coordinates | 18.30506, -66.71561 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Segmental Box Girder |
| Total Length | 1273.0 ft (388 m) |
| Max Span | 230.6 ft (70.3 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 6518.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,300 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019821 |