Pr 123 56.2 Km over Salto Abajo Creek
Poor Condition134 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 1.4 Km North Of Utuado |
| Carries | Pr 123 56.2 Km |
| Crosses | Salto Abajo Creek |
| Coordinates | 18.27514, -66.71091 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 100.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1892 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001561 |