Archilla ST .01 Km over Vivi River
Fair Condition21 years old500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | Archilla Street Utuado |
| Carries | Archilla ST .01 Km |
| Crosses | Vivi River |
| Coordinates | 18.26698, -66.69741 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 108.6 ft (33.1 m) |
| Max Span | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 297.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2005) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 027951 |