Pr 611 0.01 Km over Vivi River
Fair Condition79 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 0.10 Km North Of Utuado |
| Carries | Pr 611 0.01 Km |
| Crosses | Vivi River |
| Coordinates | 18.26643, -66.70052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 415 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005071 |