Pr 111 62.2 Km over Utuado Creek
Poor Condition61 years old9,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | By Pass To Utuado Town |
| Carries | Pr 111 62.2 Km |
| Crosses | Utuado Creek |
| Coordinates | 18.26833, -66.69619 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 286.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,000 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008791 |