Palma Street over Vivi River
Fair Condition53 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 0.10 Km North Of Utuado |
| Carries | Palma Street |
| Crosses | Vivi River |
| Coordinates | 18.26668, -66.70320 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 107.6 ft (32.8 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 393.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2005) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015001 |