Pr 109 26 Km over Sonador River
Fair Condition78 years old5,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Sebastian Municipio |
| Location | 3.5 Km S W San Sebastian |
| Carries | Pr 109 26 Km |
| Crosses | Sonador River |
| Coordinates | 18.31161, -67.00764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 69.6 ft (21.2 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 201.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002271 |