Pr 386 3.0 Km over Hoyo Frio Creek
Fair Condition81 years old400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Penuelas Municipio |
| Location | 3.3 Km North Of Pe¥u |
| Carries | Pr 386 3.0 Km |
| Crosses | Hoyo Frio Creek |
| Coordinates | 18.08476, -66.72495 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 20.3 ft (6.2 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 38.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 004741 |