Pr 111 60.8 Km over Grande De Arecibo River
Fair Condition61 years old14,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | 0.5 Km North Of Utuado |
| Carries | Pr 111 60.8 Km |
| Crosses | Grande De Arecibo River |
| Coordinates | 18.26735, -66.70841 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 393.0 ft (119.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 2000.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,500 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008771 |