Pr 123 55.6 Km over Grande De Arecibo River
Good Condition46 years old30,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Utuado Municipio |
| Location | At Utuado Town |
| Carries | Pr 123 55.6 Km |
| Crosses | Grande De Arecibo River |
| Coordinates | 18.26666, -66.70875 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 355.6 ft (108.4 m) |
| Max Span | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 1474.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016951 |