Off Pr 123 36.7 Km over Cidras River
Fair Condition12 years old6,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 1.30 Kms NW Adjuntas |
| Carries | Off Pr 123 36.7 Km |
| Crosses | Cidras River |
| Coordinates | 18.16985, -66.73206 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Thru |
| Total Length | 153.5 ft (46.8 m) |
| Max Span | 147.3 ft (44.9 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 556.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,100 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 029941 |