Pr 123 over Cidra River
Fair Condition53 years old6,100 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 0.8 Km N W Of Adjuntas |
| Carries | Pr 123 |
| Crosses | Cidra River |
| Coordinates | 18.16326, -66.72689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.4 ft (37.3 m) |
| Max Span | 113.5 ft (34.6 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 417.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,100 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014521 |