Cnect Pr123 0.2 Km over Cidra River
Good Condition26 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 0.2 Km S.e. Adjuntas |
| Carries | Cnect Pr123 0.2 Km |
| Crosses | Cidra River |
| Coordinates | 18.16119, -66.72033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.4 ft (30.3 m) |
| Max Span | 99.4 ft (30.3 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 360.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 026791 |