Carr Garzas Centro over Stream
Fair Condition125 years old941 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | Km 2.5 Off Pr 522 |
| Carries | Carr Garzas Centro |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 18.15722, -66.74281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 68.2 ft (20.8 m) |
| Max Span | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 108.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1901 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 941 (2007) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 030771 |