Pr 518 0.05 Km over Saltillo River
Poor Condition65 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 0.5 Km S E Of Adjuntas |
| Carries | Pr 518 0.05 Km |
| Crosses | Saltillo River |
| Coordinates | 18.15788, -66.71783 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.6 ft (19.4 m) |
| Max Span | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 141.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 004931 |