Off Pr 123 0.5 Km over Adjuntas River
Fair Condition106 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | Vega Puig Street Adjuntas |
| Carries | Off Pr 123 0.5 Km |
| Crosses | Adjuntas River |
| Coordinates | 18.16248, -66.72614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 66.6 ft (20.3 m) |
| Max Span | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 115.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021801 |