San Joaquin 0.5 Km over Muerto Creek
Fair Condition86 years old7,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | At Town Of Adjuntas |
| Carries | San Joaquin 0.5 Km |
| Crosses | Muerto Creek |
| Coordinates | 18.16107, -66.72459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 114.5 ft (34.9 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 349 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,700 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021271 |