Pr 2 221.6 Km over Connector Pr 591 & H
Fair Condition16 years old49,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 6.68 Km SW Of Ponce |
| Carries | Pr 2 221.6 Km |
| Crosses | Connector Pr 591 & H |
| Coordinates | 17.97787, -66.66667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 105.3 ft (32.1 m) |
| Deck Area | 1136.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49,800 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 028941 |