Pr 2 222.0 Km over Runoff Drainage Of Pr 2
Fair Condition16 years old27,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 6.28 Kms Noreast Ponce |
| Carries | Pr 2 222.0 Km |
| Crosses | Runoff Drainage Of Pr 2 |
| Coordinates | 17.97975, -66.66366 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 165.4 ft (50.4 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 156.5 ft (47.7 m) |
| Deck Area | 2404.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 028571 |