Pr 2 222 Km over Drain Channel Collector
Good Condition16 years old27,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Ponce Municipio |
| Location | 5.83 Km SW Ponce |
| Carries | Pr 2 222 Km |
| Crosses | Drain Channel Collector |
| Coordinates | 17.98104, -66.66227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 9.2 ft (2.8 m) |
| Deck Width | 213.3 ft (65 m) |
| Deck Area | 929.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 028581 |