Pr 906 over Ditch
Fair Condition62 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Humacao Municipio |
| Location | 7 Km Northeast Of Yabucoa |
| Carries | Pr 906 |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 18.06390, -65.81689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 77.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 009061 |