Pr 901 6.3 Km over Juan Martin Creek
Poor Condition63 years old4,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 5 Km Southeast Of Yabucoa |
| Carries | Pr 901 6.3 Km |
| Crosses | Juan Martin Creek |
| Coordinates | 18.02811, -65.83276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 114.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,500 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 6 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 009001 |