Pr 123 over Cidra River
Good Condition22 years old9,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Adjuntas Municipio |
| Location | 3 Km North Of Adjuntas |
| Carries | Pr 123 |
| Crosses | Cidra River |
| Coordinates | 18.17641, -66.73609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.8 ft (36.5 m) |
| Max Span | 119.8 ft (36.5 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 511 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 026851 |